Smrk, smrkové dřevo

Smrk je jedním z nejrozšířenějších stromů v Evropě a o jeho oblíbenosti svědčí i fakt, že jde o nejobvyklejší strom v Česku. Smrkové dřevo nachází široké uplatnění ve výrobě nábytku, staveb, hudebních nástrojů nebo dřevěných podlah. Smrkové dřevo je výrazně světlé barvy, smetanové zbarvení může přecházet do jemně hnědé. V příčném řezu jsou velmi dobře viditelné letokruhy, navíc jsou barevně odlišné jarní a zimní přírůstky dřeva. V podélném řezu jsou dobře patrné pryskyřičné kanálky.

Pravidelná struktura smrkového dřeva s patrnými letokruhy

Dřevo smrku rádi napadají různí škůdci, je proto třeba jej chránit nátěrem nebo postřikem. Smrkové
dřevo je snadno opracovatelné, poměrně měkké, ale schne rychle a s nízkým rizikem deformací. Smrk je houževnatý, relativně pevný a pružný. Hůře se ohýbá, dobře však drží hřebíky a vruty, výborně se díky struktuře dlouhých vláken štípá. Dá se dobře lepit, lakovat a mořit.

Využití smrkového dřeva
Smrkové dřevo je díky svým vlastnostem oblíbeným materiálem truhlářů i tesařů, své uplatnění najde smrk i ve stavebnictví, díky hojnému rozšíření a rychlému růstu je pak smrkové dřevo oblíbeným materiálem při výrobě levnějšího nábytku z masivu. Ve stavebnictví nachází uplatnění při výrobě podlážek na lešení, bednění, staví se z něj celé střešní konstrukce, krovy, trámy a laťování.

Smrk je tradičním evropským vánočním stromem, především díky rychlosti růstu a krásné vůni jehličí. Smrky ze severních oblastí Evropy a z vyšších nadmořských výšek mají velmi kvalitní dřevo, které se při šířce letokruhů do 2 mm používá pro výrobu houslí, kytar nebo těl klavírů. V tomto případě se hovoří o tzv. rezonančním smrku.  

Schodiště na chatě ze smrkového dřeva
Smrkové dřevo je vhodné také jako podlahová krytina, kvůli nižší tvrdosti se hodí ale spíše do méně využívaných místností jako je například ložnice. Svou světlou barvou v surové formě ladí tmavších interiérů, desky se však dají velmi dobře mořit do různých odstínů. To může vést ke zvýraznění kresby letokruhů. Pružné a relativně odolné smrkové desky se dají montovat na několik způsobů – lepit, pokládat jako mozaiková podlaha nebo přidělávat na rošt. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.