Hruška, dřevo hrušně

Hrušeň obecná se hojně vyskytuje v celé Evropě a ve východní Asii. Svůj původ má v jižních evropských státech, odkud se stále dováží pro komerční účely. Dřevo hrušně je velmi tvrdé, pevné a má šedě-hnědou barvu s bílými tóny. U starších stromů pak zbarvení přechází až do červených odstínů v jádře dřeva. Hodí se pro výrobu nábytku, obložení, dekorací a výrobu částí hudebních nástrojů. Kresba dřeva je díky složení vláken velmi jemná a příjemná. Dřevo po vyschnutí příliš nepracuje.


Jemná kresba dřeva hrušně

Vlastnosti dřeva
V řezu má hrušeň pravidelnou kresbu, která se hodí k využití v dekorativním nábytkářství. Velmi dobře se soustruží a lepí, velmi dobře se moří a lakuje, dá se tak dosáhnout luxusní a elegantní povrchové úpravy. Dřevo je poměrně dobře impregnovatelné, hodí se však převážně jen do interiérů. Dřevo mohou napadat tesaříci, je proto potřeba jej náležitě ošetřit. 

Sušit hrušeň je třeba velmi pečlivě, vyskládanou na vzdušném a zastřešeném místě. Při schnutí se totiž může deformovat. Pořez dřeva se musí vždy provádět v kůře, jinak stoupá nebezpečí vzniku trhlin a prasklin. Stejně tak při dalším zpracování a výrobě nábytku z usušeného dřeva je potřeba pro hřebíky a vruty předvrtávat otvory, aby se neobjevily praskliny.

Využití hrušky

Hruška je jako masiv i jako dýha snadno obarvitelná, hodí se proto výborně jako dekorativní materiál pro interiér domu. V dýze se používá na výrobu podlahové krytiny obývacích pokojů a ložnic, skvěle vypadá jako nábytek v pracovně. Oblíbeným výrobkem z hrušně jsou parkety a obkládací panely. Tvrdé dřevo hrušky se používá při výrobě mís, ozdobných částí hřebenů, deštníků, rukojetí všeho druhu, pro svou tvarovou se stálost používá v řezbářství. 

Z hruškového dřeva se často vyráběly šroubovice a další součásti lisů, protože nedocházelo k deformaci dřeva. Často se dřevem hrušky napodobovaly dražší a vzácnější dřeviny například při výrobě obložení, kazetových stropů a částí schodišť. Své uplatnění nachází toto dřevo i ve výrobě hudebních nástrojů, z hrušně jsou například zobcové flétny nebo hmatníky strunných nástrojů. Z hrušně se dříve vyráběly i geometrické pomůcky.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.